menusearch
zarrinnab.ir

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

قبلی
شرکت زرین ناب زاگرسزعفران سرگلزعفران نگین
۱۳۹۹/۲/۱۳ شنبه
(0)
(0)
طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی زعفرانی
طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

مواد اولیهمیزان مواد لازم
برنج مرغوب ترجیحا نیم دانه و خرد۲ لیوان فرانسوی
آب۱۰ لیوان فرانسوی
شکر۴ لیوان فرانسوی
خلال بادام۱/۲ لیوان فرانسوی
کرهبه مقدار دلخواه
زعفران آسیاب و دم شده۱ لیوان فرانسوی
پودر هل۱/۲ قاشق چایخوری
گلاب۱ لیوان فرانسوی
خلال پسته، خلال بادام و دارچین برای تزیینبه مقدار دلخواه

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

مقدار موادی که در اینجا برای شما میگوییم برای تهیه شله زرد نذری مجلسی برای ۱۰ نفر است. شما برای تهیه شله زرد زعفرانی مجلسی به تعداد بیشتر میتوانید این مواد را به نسبت تعداد نفرات چند برابر کنید.

نکته: طرز تهیه شله زرد برای ۲ نفر یا ۵۰ نفر یا حتی ۲۰۰ نفر به همین ترتیب است اما باید به تعداد نفرات مواد را چند برابر کنید.

روش پخت شله زرد نذری

1- برنج را بشورید و از شب قبل خیس کنید.

2- برنج را داخل قابلمه بریزید و شش فنجان آب روی آن بریزید. بعد از به جوش آمدن آب و برنج حرارت را کم کنید تا برنج به آرامی بپزد. برنج باید کاملا بپزد و وا برود و به اصطلاح شفته شود.

3- بعد از حدود یک ساعت شکر را اضافه کنید.

4- سپس کره و نصف مقدار زغفران را اضافه میکنیم.

5- شعله گاز باید بسیار ملایم باشد و شله زرد تا مرتب هم بزنید تا ته نگیرد.

6- مقدار آب شله زرد بستگی به نوع برنج دارد اگر مقدار آب کم بود می توانید به برنج آب اضافه کنید و اگر مقدار آب شله زرد زیاد بود

7- صبر کنید تا آب شله زرد به خوبی بخار شود. اما یادتان باشد تا قبل از اضافه کردن شکر به برنج به آن آب اضافه نکنید. شکر آب میاندازد.

8- کل زمان لازم برای پخت شله زرد ۲ تا سه ساعت است. زمانی که شله زرد به غلظت دلخواهتان رسید هل، بقیه زعفران، گلاب و خلال بادام را اضافه کنید.

9- در اواسط پخت شله زرد و زمانی که میخواهید شکر را اضافه کنید، بقیه زعفران دم کرده را به شله زرد اضافه کنید، تمام زعفران را در این مرحله اضافه نکنید و کمی برای مرحله پایانی باقی بگذارید.

10- بعد از اینکه شله زرد چند جوش زد و مقداری غلیظتر شد در مرحله آخر گلاب و مقدار باقی مانده زعفران را به شله زرد اضافه کنید.

11- شله زرد را معمولا با دارچین تزیین میکنند که عطر و طعم خوشمزه آن را چندین برابر میکند.

نکته مهم: بهترین هل برای شله زرد هل سفید است که مخصوص شیرینی پزی است. هل را بکوبید و به روش بنماری و به صورت غیرمستقیم و با بخار آب دم کنید.

روش کار به این صورت است که در یک ظرف گود مقداری آب بریزید و آب را به دمای جوش برسانید. در یک ظرف کوچکتر و نکشن هلهای کوبیده شده را با مقدار کمی آب بریزید و روی ظرف بزرگتر آبش به جوش آمده قرار دهید. وقتی که آب ظرف بزرگتر به جوش آمد و بخار کرد، بخار این آب سبب میشود که هل در آب تقطیر شود و آب بوی خوش هل را به خودش بگیرد. آب هل را صاف کنید و به شله زرد اضافه کنید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر